Julmyra Horse Center växer vidare

Ridning på Julmyra Horse Center

Julmyra Horse Center är redan idag en mycket väl utvecklad hästsportanläggning, ja i själva verket början till ett helt hästsamhälle. Här finns bl.a. en travanläggning i toppklass, helt klart en av Sveriges bästa travträningsanläggningar. Vidare håller det nyuppförda ridhuset, med storleken 34 gånger 80 meter, och den nyanlagda paddocken öven de toppklass. Till detta kommer kilometervis av upplysta ridvägar i området.

Vi nöjer oss dock inte med detta. Julmyra Horse Center utvecklas hela tiden, både vad gäller själva anläggningen och boendemiljö runt anläggningen, men även de s.k. “mjuka faktorerna” runt omkring. Med det senare menas tjänster, service, miljö, hästhållning, m.m. Här kommer en kort sammanfattning över vad som är på gång.

Fler stallplatser
Vi har en ständig förfrågan på stallplatser då allt fler upptäcker de fördelarna i de träningsförhållanden som vi har på Julmyra Horse Center. För närvarande är det fullt i alla stall och vi jobbar dels med planering av ett helt nytt stall med 40 boxar, dels undersöker vi möjligheterna att bygga ut ett av de befintliga stallen. I samband med planeringen av det nya stallet undersöker vi även hur vi på bästa sätt kan göra det trivsamt, effektivt och ekonomiskt. Det omfattar bl.a. mekanisering av t.ex. gödselhantering och utfordring, olika ventilations- och uppvärmningslösningar, m.m. Viktigt är även stallets närhet till boendet på området.

Ridhuset
Vårt nya ridhus står sedan en tid tillbaka på plats och de som bor på Julmyra Horse Center rider för fullt i den stora ljusa och luftiga manegen. Hopphinder är införskaffade och nyligen har en sprinkleranläggning monterats för att säkerställa att underlaget håller en lagom fuktighet. Många utomstående hör av sig och vill komma och rida hos oss. De som bor på Julmyra och de som har servitut till Julmyras hästsportanläggning har företräde till ridhus och paddock, men intresserade är välkomna att rida då det finns gott om plats och möjlighet att boka passande tider. Vi kommer inom kort att ta fram ett erbjudande riktat till dem som ej bor på Julmyra eller har servitut till anläggningen. När allt är klart kommer vi att lägga ut information på hemsidan.

Hållbar Utveckling
Som bekant släpper hästar ifrån sig en del “restprodukter” från allt de stoppar i sig. I samarbete med bl.a. Sala Heby Energi AB undersöker vi hur vi kan återanvända hästspillningen och vilka olika alternativ som finns, för- och nackdelar, ekonomi, etc. För alla som bor på Julmyra Horse Center innebär det även att man kommer att kunna lämna sin hästgödsel kostnadsfritt till biogasanläggningen och spara en rejäl slant för varje häst. Det kan också innebära uppvärmning av ridhuset vintertid eller drivmedel till bilar, så att boende på Julmyra kan tanka biogas till sina bilar till ett mycket fördelaktigt pris.

I samband med planeringen av ett nytt bostadsområde för villor och lägenheter ser vi även över vilka alternativ som finns vad gäller bl.a. uppvärmning, el-förbrukning, vatten och avlopp.

Entreprenörsdrivna Servicefunktioner
Bakom denna rubrik döljer sig ett arbete för att identifiera och föreslå olika tjänster som vi ska kunna erbjuda på Julmyra. Allteftersom samhället växer fram växer även behoven av service. Genom undersökningar bland boende och fastighetsägare på Julmyra har vi tagit reda på vad de önskar. Vidare för vi diskussioner med en entreprenör gällande etablering av en veterinärklinik på Julmyra samt även en hästsportshop i ridhuset. Diskussioner kring caféverksamhet i ridhuset finns, liksom hovslagartjänster, m.m.

Vi välkomnar nya intressenter som vill driva en verksamhet på Julmyra Horse Center. Kontakta oss gärna för en förutsättningslös diskussion.

Framtidens Hästhållning
Vår filosofi är att det ska vara enkelt att ha häst i ett modernt samhälle. Vare sig det gäller att ha häst som en hobby eller som kommersiell verksamhet, ska det vara möjligt utan att offra all sin fritid på tråkiga och jobbiga saker, såsom t.ex. utfodring, gödselhantering, skötsel och underhåll av träningsanläggningar m.m.

Vi verkar därför för att bygga bort jobbiga, enformiga och tunga arbetsmoment samt erbjuda olika former av servicetjänster för att ta hand om hästarna och på så sätt pro-aktivt verka för en bättre arbetsmiljö samt underlätta för företagare att bedriva en ekonomisk och vettig hästhållning. Samtidigt ska miljön för både hästar och människor var trivsam och hälsosam.

Fler ridstigar
Just nu pågår en inventering av ridvägar och ridstigar runt om Julmyra-området. Vi har idag ett par mil ridvägar i själva anläggningen men vi vill utöka detta så att man kan rida ut i skog och natur runt om Julmyra på längre turer. Inventering av lämpliga vägar och stigar att rida på samt därefter kontakt med markägare och skyltning  av dessa står på agendan. Vårt mål att att ha ca 5 mil ridstigar runt Julmyra Horse Center.

Samarbete med Arena-projekten
Julmyra Horse Center ingår som en arena i Regionförbundet Upplands projekt kring olika s.k. Arena-projekt i länet. Tanken bakom projektet “Arenor för tillväxt” är att gemensamt skapa hållbar utvecklingskraft i området. Samarbetet mellan olika anläggningar ska leda till ökat antal arbetstillfällen i regionen.

Arenor som ingår i projektet förutom Julmyra Horse Center är bl.a. nyligen invigda Tierp Arena, Skipark 360 i Håbo, Viking Motor Park i Enköping och Knivsta Arena.

Vill du veta mer om något av ovanstående aktiviteter eller har förslag på hur vi kan göra Julmyra Horse Center ännu mer attraktivt, tveka inte att höra av dig. Klicka här för att kontakta oss.